Lover, forskrifter og stortingsmeldinger mv
Shipping
Fra 1. juli er nesten 150 år med sjøforklaring etter ulykker til sjøs historie. Sjøfolk og redere må ikke lenger forklare seg i offentlige høringer. Når sjøforklaringer forsvinner må de involverte parter forklare seg direkte til politiet, Statens Havarikommisjon for Transport (SHT) eller Sjøfartsdirektoratet. Endringene gjennomføres ved at sjøloven kapittel 18 II om sjøforklaring erstattes av regler om undersøkelse av sjøulykker.
Finansdepartementet vedtok 26. mai 2008 forskriftsbestemmelser om at selskap innenfor rederiskatteordningen kan drive virksomhet i form av strategisk og kommersiell ledelse samt daglig teknisk drift og vedlikehold og annen virksomhet med nær tilknytning til sjøtransportvirksomheten. Samtidig ble det også vedtatt forskriftsbestemmelser om justering av regnskapsmessige verdier ved inntektsoppgjør etter overgangsreglene til omleggingen av rederiskatteordningen. Endringene trådte i kraft umiddelbart.
Siktemålet er å gjøre det lettere å legge virksomheter som tidligere er skattet inn i den nye rederiskatteordningen. Lovendringen ble vedtatt 27. juni 2008 og trådte i kraft umiddelbart med virkning fra og med inntektsåret 2007.
Med hjemmel i skipssikkerhetsloven ble kravene fastsatt i forskrift 14. mars 2008 nr. 306 om sikkerhetsstyringssystem på norske skip og flyttbare innretninger. Forskriften trådte i kraft 24. mars 2008.
IMO-konvensjonen 2001 om erstatning for bunkersoljesøl (bunkerskonvensjonen) trer i kraft 21. november 2008, også med virkning for Norge. Konvensjonen inneholder regler om ansvar og forsikring for forurensningsskade voldt ved utslipp av bunkersolje (drivstoffolje) fra skip. Konvensjonen omfatter bare skip som ikke er oljetankere. Bunkerskonvensjonen etablerer objektivt ansvar for skipseieren og en forsikringsplikt for dette ansvaret. Formålet med konvensjonen er å bedre de skadelidtes erstatningsrettslige vern etter bunkersoljeutslipp fra skip. De nødvendige lovendringer er nedfelt i sjøloven kapittel 10 om ansvar for skade ved oljesøl som også trer i kraft 21. november 2008.
Formålet er å sikre at konstruksjon og bygging utføres i samsvar med kravene i skipssikkerhetsloven. Kravene er nedfelt i § 5 i forskrift 4. september 1987 nr. 856 om bygging av flyttbare innretninger. Endringen ble vedtatt 14. mars 2008 og trådt i kraft 24. mars 2008.
Rettsavgjørelser Merk at linkene til Lovdata nedenfor er kun tilgjengelig en periode, og er etter dette tilgjengelig gjennom Lovdatas betalingsdatabase.
Norske domstoler Lagmannsrettsavgjørelser:
Kjennelse 13. mai 2008 av Hålogaland lagmannsrett i henhold til den nå opphevede tvistemålsloven § 452 annet ledd. Saken gjaldt spørsmålet om hvorvidt en voldgiftsklausul i et certeparti også dekket opsjonsavtalen partene hadde inngått i tilknyting til certepartiet. Retten kom til at voldgiftsklausulen ikke fikk anvendelse for tvister under opsjonsavtalen. Opsjonsavtalen inneholdt ingen direkte henvisning til vilkårene i certepartiet, og regulerte dessuten opsjon til å leie også andre skip enn det som certepartiet gjaldt. Lagmannsretten fant at opsjonsavtalen ikke kunne betegnes som en ren tilleggsavtale til certepartiet.
Kjennelse 6. desember 2007 av Frostating lagmannsrett i henhold til sjøloven § 20 annet ledd jf. første ledd. Selgers konkursbo anla omstøtelsessøksmål med krav om tilbakeregistrering av skip. Stevningens påstand tillatt registrert. Retten fant at den var saklig begrunnet idet det var et reelt behov for å hindre godtroerverv ved videresalg. Etter en konkret avveining ble det ikke stilt vilkår om sikkerhetsstillelse. Det kreves ikke sannsynliggjøring av kravet for registrering etter sjøloven § 20, jf. tilsvarende tinglysingsloven § 19, jf. Rt-2002-376 . [Ingen presis link - se Lovdata]
Dom 17. september 2008 av Hålogaland lagmannsrett. Entreprenørs krav om erstatning for skade voldt av sideordnet entreprenør under utbyggingen på Melkøya førte ikke frem. Lagmannsretten fant at den påståtte skadevolder kunne påberope seg bestemmelse om avkall på krav om skadeserstatning i skadelidtes avtale med utbyggeren. [Ingen presis link - se Lovdata]
Tingrettsavgjørelser og andre avgjørelser:
EU domstolen avgjorde at oljesøl kan utgjøre avfall i henhold til EUs avfallsdirektiv. Selgeren av oljen eller befrakter av skipet oljen fraktes med kan dermed bli ansvarlige for opprydningskostnader som overstiger rederens og oljeansvarsfondets utbetalinger. Dersom nasjonal lovgivning er til hinder for å rette krav mot selger eller befrakter, påhviler det medlemsstatene å sørge for at krav kan rettes mot produsenten av oljen, typisk oljeselskapet eller raffinerieier. Ansvar forutsetter medvirkning til oljesølet. Slik medvirking vil typisk knytte seg til valget av skip. Avfallsdirektivet faller innenfor EØS-avtalen og er gjennomført i norsk rett. Dommen vil dermed også ha betydning for utforming og anvendelse av norsk rett. Slikt erstatningsansvar utgjør en særlig risiko for oljeprodusenter som ikke kan påberope seg begrensningsrett. (24.06.2008)
Oslo tingrett har kjent Transoceans to norske patenter på "Dual Activity Drilling" ugyldige på grunn av såkalt "manglende oppfinnelseshøyde". Transocean ble også pålagt å betale sakens omkostninger. (07.02.2008)
Offentlige myndigheter og norske organisasjoner
Shipping
Nærings- og handelsminister Dag Terje Andersen besøkte Severnaya-verftet i St Petersburg fredag. Verftet har oppdrag for flere norske rederier. (09.06.2008)
Professorene Frøystein Gjesdal og Atle Johnsen ved Norges Handelshøyskole har på oppdrag fra Finansdepartementet gjennomført en uavhengig utredning av spørsmålet om regnskapsmessige konsekvenser av overgangsreglene til endringene i rederibeskatningen i fjor høst. Ekspertene gir finansministeren og nærings- og handelsministeren rett i at rederier som har vilje til miljøsatsing ikke må føre utsatt skatt knyttet til miljøfondene som gjeld i balansen. (22.05.2008)
Miljøavtalen om reduksjon av NOx-utslipp ble undertegnet 14. mai 2008 i tilknytning til et NOx-seminar arrangert av NOx-fondet. Avtalen er inngått mellom staten ved Miljøverndepartementet og 14 berørte næringsorganisasjoner. Gjennom avtalen forplikter næringsorganisasjonene seg til å gjennomføre utslippsreduksjoner på 30.000 årstonn for årene 2008, 2009 og 2010.
Norge har fått gjennomslag i FNs skipsfartsorganisasjon, IMO, for nye og strenge krav som skal redusere luftforurensning fra skip. I praksis innebærer de nye reglene at skip innen få år ikke lenger kan gå på den sterkt forurensende tungoljen. (05.04.2008)
Olje- og energidepartementet mottok i dag rapporten "Om konsekvenser av Oljedirektoratets seismikkinnsamlinger i Nordland VII og Troms II for fiskeriene i området - vurderinger og anbefalinger". (01.04.2008)
Justisdepartementet har mottatt utredningen etter forliset av ankerhåndteringsfartøyet Bourbon Dolphin. En særskilt undersøkelseskommisjon ledet av lagdommer Inger Lyng har kartlagt hendelsesforløp og årsaksfaktorer i forbindelse med forliset 12. april 2007. Kommisjonen har også vurdert tiltak for å forebygge slike ulykker. (28.03.2008)
Justisdepartementet foreslo i høringsbrev 18. februar 2008 år å øke sjølovens ansvarsgrenser i forbindelse med opprydning etter sjøulykker, til omtrent det dobbelte av dagens beløp. Saken er nå til behandling i departementet.
Justisdepartementets lovavdeling avga 18. januar 2008 en tolkningsuttalelse til Nærings- og handelsdepartementet om omdanning av partrederi til ansvarlig selskap. Etter en helhetsvurdering kom Lovavdelingen til at en omorganisering av et partrederi til ansvarlig selskap må gjennomføres ved oppløsning av partrederiet og nystiftelse av det ansvarlige selskapet.
Offshore
Publikasjonen gir en helhetlig fremstilling av petroleumsvirksomheten på den norske kontinentalsokkelen. (16.06.2008)
Regjeringen er opptatt av at Skanled blir realisert. Under Gass- og energiteknologikonferansen i Langesund skrøt Andersen av Gassco som leder det praktiske arbeidet med prosjektet. Gassrøret skal etter planen gå fra Kårstø til Grenland og videre til Sverige og Danmark. (03.06.2008)
Regjeringen har i dag besluttet at Oljedirektoratets seismikkinnsamling utenfor Lofoten og Vesterålen kan starte opp. Oppstarten ble utsatt for å avklare nye faglige spørsmål som er reist. Det foreligger nå avklaringer fra Havforskningsinstituttet (HI) og Statens Forurensingstilsyn (SFT). (23.05.2008)
Internasjonale organisasjoner
I disse dager tar FNs handelsorganisasjon UNCITRAL stilling til et konvensjonsutkast utarbeidet av kommisjonens arbeidsgruppe III (Transportrett). En hovedmålsetning med konvensjonen er å bidra til en internasjonal harmonisering av dette rettsområdet. Et annet siktemål er å få på plass et regelverk mer tilpasset internasjonal transport og handel slik det skjer i dag. Vedtar kommisjonen forslaget, sendes det videre til FNs generalforsamling til høsten for endelig vedtakelse. (16.06.2008-03.07.2008).
Slik informasjon er et formelt skritt i en antitrust-etterforskning. Saken gjelder en angivelig avtale eller koordinering mellom E.ON AG (E.ON), E.ON Ruhrgas AG og Gaz de France (GDF) om å holde seg ute av hverandres markeder gjennom fordeling av kapasitet i Megal gassledningen mellom det tysk-tsjekkiske og den tysk-østerrikske grense på den ene siden, og den fransk-tyske grensen på den andre siden. En koordinering hva gjelder slik gjensidig konkurransedemping mellom aktører, vil - gitt de høye markedsandelene - ha en direkte konkurransebegrensende virkning på de sentraleuropeiske markedene. (12.06.08)
Det skjer etter at EFTAs overvåkingsorgan har godkjent en endring til det norske skatterefusjonsregimet for sjøfolk om bord på skip registrert i det norske ordinære skipsregisteret (NOR) for å dekke Hurtigrutens skip. Det eksisterende skatterefusjonsregimet vil bli endret ved å utvide tilbakebetalingen av sjøfolks inntektsskatt og sosialtrygdavgift betalt av arbeidsgiver til å inkludere også sikkerhetspersonale om bord på Hurtigrutens skip. (11.06.2008)
Saken gjelder mulig misbruk av dominerende stilling og konkurransebegrensende samarbeid i strid med EF-traktaten artikkel 81 og 82. Det mulige misbruket skal knytte seg til en konkurransebegrensende kombinasjon av langtidsavtaler for transport av gass (båndlegging av tilgjengelig transportkapasitet), nettverk av importavtaler, samt underinvesteringer i importinfrastruktur kapasitet. (22.05.2008)
Undersøkelsen knyttet seg til angivelig kartellvirksomhet i form av anbudsfiksing, prisfiksing og utveksling av sensitiv informasjon hva gjaldt såkalt bulktransport av flytende væske. Slikt samarbeid vil i utgangspunktet være i strid med forbudet mot konkurransebegrensende samarbeid i EF-traktaten artikkel 81. Kommisjonen konkluderte imidlertid med at de aktuelle tjenestene gjaldt tramptrafikk (irregulær og uannonsert sjøfart). Tramptrafikk falt i overtredelsesperioden utenfor forordning Nr.4056/86 som etablerte det prosessuelle rammeverket for Kommisjonens anvendelse av konkurransereglene (EF-traktaten artikkel 81 og 82) på området for maritim transport. Problemstillingen har i dag mindre betydning, da tramptjenester ikke lenger er ekskludert fra anvendelsesområdet for forordning 1/2003 og de konkurranserettslige reglene i EF-traktatens artikkel 81 og 82 (jf. forordning 1419/2006). Konkurransereglene gjelder i dag derfor også for tramptrafikk. (08.05.2008)
Aker Yards er aktiv innen konstruksjon av cruise-skip, ferjer, og bygger i tillegg handelsfartøyer og offshore-fartøyer. Selskapet er et av tre aktive skipsverft på det globale markedet for konstruksjon av cruise skip (de øvrige; Fincantieri (Italia) og Meyer Werft (Tyskland). STX er et koreansk verft, aktivt innen konstruksjon av ulike typer lasteskip, containerskip og gass-tankere. Kommisjonen var ved innledning av den formelle undersøkelsen særlig bekymret for fjerningen av en potensiell ny aktør innen konstruksjon av cruise-skip. Nærmere undersøkelser viste at det eksisterte flere andre potensielle skipsverft i Sør-Øst Asia som kunne tre inn i cruise-konstruksjonsmarkedet. Kommisjonen la heller ikke vekt på innsigelser fra tredjemenn knyttet til at det Sør-Koreanske verftet ville motta subsidier fra den Sør-Koreanske stat, og at det nye foretaket derved ville kunne oppnå en dominerende markedsstilling som vesentlig begrenset konkurransen i det aktuelle markedet. I utgangspunktet skal det svært mye til for at det etableres dominerende markedsstilling (evne til å opptre uavhengig av konkurrenter, kunder og forbrukere i markedet) på grunn av subsidier i seg selv. Normalt skal slike problemstillinger behandles med handelspolitiske virkemidler (avgifter på import eller annet). Kommisjonens vurdering viser likevel at det ikke er utelukket at en dominerende stilling på markedet kan skapes gjennom subsidier.
I det konkrete tilfellet tilsa den finansielle posisjonen til STX, sterk kjøpermakt i markedet, samt Aker Yards ikke-dominerende markedsposisjon, at slike subsidier ikke førte til en slik dominerende stilling. (05.05.2008)
Saken gjelder konkurransebegrensende samarbeid i strid med EF-traktaten artikkel 81 og EØS-avtalen artikkel 53. I tillegg til å ha sendt skriftlige henvendelser, har kommisjonen også gjennomført uanmeldt inspeksjoner hos flere av produsentene. (05.05.2008)
EU-kommisjonen bekrefter at slike inspeksjoner ble gjennomført 29-30. januar 2008. Kommisjonen har hatt grunnlag for å tro at skipsklassifiseringsselskaper og deres fagorganisasjoner driver ulovlig samarbeid i strid med EF-traktaten. Tilsvarende inspeksjoner ble gjennomført i EFTA-landene, deriblant hos DNV, av EFTAs overvåkningsorgan, ESA.
Thommessens shipping og offshoreavdeling
Oslo
Stephen Knudtzon Jørgen Lund Olav Vikøren Pål Lieungh Andreas Meidell Jacob F. Bull Erik Brannsten Otto Beyer Frode Røttingen Jostein Moen Mads Haavardsholm Camilla Bråfelt Kristian Lindhartsen Leiv M. Erdal Ivar Alvik Ingeborg Olebakken Fredrik Eidem |
|
23 11 12 15 23 11 12 21 23 11 12 34 23 11 11 12 23 11 13 36 23 11 11 56 23 11 11 57 23 11 11 24 23 11 11 40 23 11 11 08 23 11 12 42 23 11 13 36 23 11 13 03 23 11 12 99 23 11 13 86 23 11 12 11 23 11 13 88 |
908 28 860 908 21 122 930 82 182 992 65 577 917 88 344 480 52 421 917 67 041 917 67 012 416 89 508 986 04 594 980 09 765 975 45 253 930 03 313 930 27 117 920 15 585 414 78 661 922 91 068
|
Bergen
London
Innholdet i dette nyhetsbrevet er kun en informasjonstjeneste fra Thommessen. Informasjonen er ikke ment å være en erstatning for juridisk rådgivning. Mottakere av dette nyhetsbrevet bør ikke basere seg utelukkende på denne informasjonen, men alltid søke profesjonell juridisk bistand. Thommessen tar intet ansvar for informasjon i nyhetsbrevet som skulle vise seg å være mangelfull eller uriktig. © 2008 Thommessen Krefting Greve Lund AS Advokatfirma.
|